Interoom
Porady

 

INSTALACJA WYKŁADZIN

Prawidłowa instalacja wykładziny zarówno dywanowej, jak również PCV składa się z dwóch etapów: przygotowania podłoża i przyklejenia wykładziny.

Przygotowanie podłoża.
Powierzchnia, na której ma być ułożona wykładzina, musi być równa, bez pęknięć, nie pyląca, sucha, czysta oraz twarda i stabilna. W przypadku układania wykładzin na nierównym podłożu betonowym, aby wyrównać powierzchnię oraz usunąć ewentualne inne uszkodzenia, np. pęknięcia, konieczne jest zastosowanie masy samopoziomującej. Przy starych podłogach drewnianych podłoże możemy przygotować w dwojaki sposób, np. przykręcając na całej powierzchni twardą płytę pilśniową. W przypadku konieczności łączenia kilku płyt, miejsca łączeń należy wyszpachlować. Do starych desek, po uprzednim zlikwidowaniu wszystkich wystających elementów (gwoździe, śruby) oraz po wyeliminowaniu luźnych połączeń desek z podłożem, można zastosować cyklinowanie. Przygotowaną w taki sposób powierzchnię należy dokładnie odpylić, wypełnić szczeliny masą uszczelniającą, następnie zagruntować środkiem gruntującym i wylać, podobnie jak w przypadku posadzek betonowych, warstwę masy samopoziomującej. W pomieszczeniach, w których układamy wykładzinę temperatura otoczenia, wykładziny, podłoża i kleju nie może być mniejsza niż 17º C.

 

Przyklejenie wykładziny.
Prawidłowe przyklejenie daje nam gwarancje długiego użytkowania oraz skutecznie zabezpieczy ją przed uszkodzeniem. Pracę należy rozpocząć od rozwinięcia i dopasowania wykładziny do pomieszczenia, w którym będziemy ją układać. Arkusze rozłożone w miejscu przyklejania nie powinny się przesuwać. Układamy na nich obciążniki. Sąsiadujące arkusze wykładziny układamy z zakładem ok. 10 cm, wzdłuż którego będą przycinane. Linie łączenia arkuszy powinny przebiegać prostopadle do kierunku padania światła, czyli od okna. Przy ścianach arkusze wywijamy na wysokość 3-5 cm. Cięcia należy dokonać ostrym nożem wzdłuż stalowej listwy. Sposób ten zapewni, że spoina między arkuszami będzie prawie niewidoczna. Po przecięciu i usunięciu ścinków należy odwinąć arkusze do połowy ich długości i zabezpieczyć przed wzajemnym przesuwaniem się np. przez obciążenie nie odwiniętej części arkusza. Po wcześniejszym dopasowaniu styków i odwinięciu wykładziny na odsłonięte podłoże należy rozprowadzić klej. Warstwa kleju musi być równomiernej grubości. Na pokryte klejem podłoże należy nałożyć odwinięte poprzednio połowy arkuszy, dopasować je dokładnie na styku i następnie starannie docisnąć.

UWAGA:

  • wymagane jest całkowite klejenie wykładziny na całej powierzchni,
  • przy klejeniu należy kierować się instrukcją podaną poprzez producenta na opakowaniu kleju,
  • należy się zastosować do ewentualnych dodatkowych zaleceń producenta,
  • pomieszczenia zamknięte, po wyłożeniu wykładziny, należy wietrzyć aż do zaniku specyficznego zapachu, dopiero wtedy nadają się do użytku.


Do montażu wykładzin PCV należy stosować wyłącznie odpowiednie kleje zalecane przez producentów. Z podłoża należy usunąć starą wykładzinę PCV, płytki PCV i linoleum.

CZYSZCZENIE WYKŁADZIN PVC

Każda wykładzina PCV wymaga mycia bieżącego, okresowego czyszczenia gruntownego, zakonserwowania oraz zabezpieczenia przed uszkodzeniami mechanicznymi. W przypadku powstania zabrudzenia, przy usuwaniu plamy, należy również przestrzegać określonych wskazówek.

Mycie bieżące.
Podłogę należy wymyć wodą z dodatkiem niewielkiej ilości delikatnego detergentu, a następnie zebrać rozpuszczony w ten sposób brud.

 

Czyszczenie gruntowe.
Na wykładzinie rozprowadzić środek czyszczący* z wodą i pozostawić na kilka minut. Następnie wykładzinę wyszorować, zebrać brud, np. mopem, zmyć posadzkę czystą wodą, zebrać nadmiar wody i pozostawić na kilka minut do wyschnięcia.

 

Konserwacja.
Na przygotowaną powierzchnię (po gruntownym umyciu) nanieść 1-2 warstwy specjalnego środka do konserwacji

 

Zabezpieczenie wykładziny.
Podłogę wyłożoną wykładziną PCV należy zabezpieczyć przed uszkodzeniem przez meble. Przed wstawieniem mebli należy sprawdzić wszystkie podstawy i nogi. Zbyt cienki i ostre rolki od krzeseł na kółkach oraz wszelkiego rodzaju maty na podłożu winylowym lub gumowym mogą pozostawić plamy lub spowodować odbarwienia.

 

Usuwanie plam.
Trudne do usunięcia zabrudzenia, np. z kawy, wina, krwi a także smoły i pasty do butów, trzeba natychmiast zetrzeć.

 

UWAGA: do usuwania plam z wykładzin PCV nigdy nie należy używać środków ściernych, ani środków zawierających chlor np. wybielacz ACE, DOMESTOS i innych.

CZYSZCZENIE WYKŁADZIN DYWANOWYCH I DYWANÓW

Aby kupiony przez Państwa dywan zachował przez długi czas nie zmieniony wygląd i właściwości, należy prawidłowo o niego zadbać. Nawet najwyższej klasy dywan źle użytkowany i nieodpowiednio pielęgnowany może szybko ulec zniszczeniu. Szczególnie dywany wełniane są bardzo delikatne i wymagają zwiększonej dbałości.  

Szczytkowanie i czyszczenie dywanów

1. Nie należy dopuszczać do silnego zabrudzenia  - natychmiast usuwać wszelkie zabrudzenia.
2. Regularnie odkurzać.
3. W razie potrzeby czyścić na mokro, ale nie doprowadzać do przemoczenia dywanu.

 

Odkurzanie

Częste i właściwe odkurzanie jest najważniejszym elementem w pielęgnacji dywanów wełnianych, jak również z włókien syntetycznych. Dywany o runie ciętym i strzyżonym wykonanym z włókien naturalnych mają tendencję do wychodzenia włókien z powierzchni użytkowej. Są to włókna, które nie zostały zamocowane a pozostały po procesie cięcia, strzyżenia runa. Takie zdarzenie może wystąpić na początku użytkowania. Ubytek masy runa nie powoduje zmiany w strukturze wyrobu. W trakcie użytkowania zjawisko wychodzenia włókien ulega zmniejszeniu, aż całkowicie zaniknie. Zalecamy od początku użytkowania często, starannie odkurzać, aby skutecznie przyśpieszyć i zakończyć "pylenie się". Dokładne, skrupulatne odkurzanie dywanu na co dzień, pozwoli uniknąć trwałego wniknięcia zanieczyszczeń w strukturę dywanu.

 

Czyszczenie na mokro

Podczas czyszczenia dywanów w domu bardzo ważnym elementem jest stosowanie szamponów neutralnych, a nie alkalicznych. Przy czyszczeniu metodą szamponowania najlepiej jest korzystać z usług profesjonalnej firmy
Jeżeli sami zdecydujemy się wykonać ten zabieg to musimy zastosować się do następujących zasad:

  • Stosujemy się do zaleceń producenta umieszczonych na metce.
  • Przed czyszczeniem, szamponowaniem należy dokładnie odkurzyć dywan.
  • wszystkie stosowane środki czyszczące należy przetestować w mało widocznym miejscu, aby sprawdzić, czy nie niszczą włókien lub nie powodują odbarwień.
  • Nie można dopuścić do przemoczenia dywanu podczas szamponowania.
  • Suszymy dywan rozłożony na podłodze w temperaturze pokojowej.

Usuwanie plam i zabrudzeń

Silne zabrudzenia i plamy usuwamy natychmiast, aby uniknąć trwałego przebarwienia. Plamy z płynów należy najpierw osuszyć bibułą lub tkaniną. Plamy czyścimy od brzegów ku środkowi. Dokonując tych operacji nie dopuszczamy do przemoczenia dywanu, nie trzemy plamy, gdyż powiększa to plamę i może zniekształcić runo. Jednorazowo stosujemy niewielkie ilości środka czyszczącego. W przypadku plam z błota najpierw trzeba poczekać aż wyschną, a następnie odkurzyć odkurzaczem.

USUWANIE PLAM

Przy usuwaniu plam należy podjąć natychmiastowe działania. Należy pamiętać, że im głębiej wniknie plama, tym trudniej ją usunąć.

Zalecenia Specjalne

  • Plamy należy czyścić od brzegów ku środkowi.
  • Substancje płynne usuwa się poprzez zastosowanie materiałów wchłaniających np.: białych papierowych lub bawełnianych ręczników.
  • Nie należy wylewać środków do czyszczenia bezpośrednio na płytki dywanowe.
  • Stosować środki odplamiające przeznaczone do tego celu, uwzględniając surowiec wyrobu oraz rodzaj plamy.
  • Przed zastosowaniem należy zapoznać się ze sposobem użycia, załączonym do preparatu.
  • Środek czyszczący należy wypróbować najpierw w miejscu niewidocznym.
  • Nie trzeć plam. Może to doprowadzić do ich powiększenia i zniekształcenia wyrobu.
  • Nie wolno podczas czyszczenia dopuścić do przemoczenia wyrobu.

 

Zawarte poniżej dobre rady pomogą skutecznie usunąć powstałą plamę:

Alkohol, likier – plamę po alkoholu i likierze należy przemyć szamponem, a następnie kilkakrotnie przetrzeć szmatką nawilżoną denaturatem.

Masło, oliwa, sosy – plamę po maśle, oliwie lub sosie należy kilkakrotnie przetrzeć szmatką zwilżoną ogólnie dostępnym rozpuszczalnikiem tłuszczy, a następnie zmyć szamponem. Jeżeli to nie pomoże, należy kilkakrotnie przyłożyć szmatkę z rozcieńczonym amoniakiem.

Piwo – w przypadku piwa, plamę należy przetrzeć szmatką nasączoną 3% roztworem spirytusu lub 5% roztworem szamponu, a następnie przetrzeć szmatką nasączoną 7% roztworem octu.

Guma do żucia – aby usunąć gumę do żucia, należy miejsce zabrudzenia zmrozić, używając np. kostek lodu, a następnie całość wykruszyć.

Czekolada, cukierki – kilkakrotnie przetrzeć szmatką nasączoną letnią wodą lub 5% roztworem amoniaku. Można także użyć roztworu alkoholu lub ogólnie dostępnego rozpuszczalnika tłuszczy.

Klej, farba olejna – kilkakrotnie przetrzeć szmatką zwilżoną ogólnie dostępnym rozpuszczalnikiem tłuszczy, a następnie użyć szamponu.

Dżem, syrop, soki, cola – przetrzeć szmatką nasączoną letnią wodą, jeśli to konieczne należy użyć ogólnie dostępnego rozpuszczalnika tłuszczy. Można także użyć 5% roztworu amoniaku lub szamponu do wykładzin.

Owoce – plamę po owocach należy przetrzeć szmatką nasączoną letnią wodą, a następnie użyć szamponu do wykładzin.

Atrament, tusz – plamę po atramencie lub tuszu należy na początku maksymalnie odsączyć przy pomocy bibułki. Następnie należy przetrzeć szmatką nasączona 30% roztworem spirytusu i zastosować szampon do wykładzin. Podobny efekt uzyskuje się używając soku z cytryny.

Mleko, jogurt, kakao – użyć szamponu, następnie kilkakrotnie przetrzeć szmatką zwilżoną roztworem amoniaku lub spirytusem. Jeśli plama pozostaje, należy użyć ogólnie dostępnego rozpuszczalnika tłuszczy.

Rdza – do usuwania rdzy należy użyć 5% roztworu kwasu szczawiowego lub zastosować specjalny odplamiacz do rdzy.

Krew – plamę po krwi należy zmyć szmatką nasączoną zimną wodą, a następnie użyć szamponu. W razie potrzeby należy zastosować 5% roztwór amoniaku.

Smoła, smar – zastosować ogólnie dostępny rozpuszczalnik tłuszczy, a następnie użyć szamponu do wykładzin.

Wino, lemoniada – do usuwania plamy po winie lub lemoniadzie należy użyć 50% roztworu octu, a następnie zastosować szampon.

Długopis, pisak – zastosować ogólnie dostępny rozpuszczalnik tłuszczy lub spirytus.

Pasta do butów, pasta do podłogi – do usuwania plamy powstałej po paście do butów lub paście do podłogi należy zastosować ogólnie dostępny rozpuszczalnik tłuszczy, a następnie użyć szamponu do wykładzin.

Kosmetyki, lekarstwa – do usuwania plamy po kosmetykach lub lekarstwach należy zastosować ogólnie dostępny rozpuszczalnik tłuszczy, a następnie użyć szamponu do wykładzin. Jeśli plama pozostaje, należy ją kilkakrotnie przetrzeć szmatką nasączoną denaturatem lub 5% roztworem amoniaku.

Kawa i herbata – do usuwania plam po kawie i herbacie należy użyć szamponu, a następnie kilkakrotnie przetrzeć szmatką nasączoną denaturatem lub rozcieńczonym amoniakiem 10%.

CHARAKTERYSTYKA DYWANÓW

Dywan jest nierozłącznym elementem wystroju każdego wnętrza, a dopasowany stylistycznie do pomieszczenia, nadaje mu dodatkowych walorów estetycznych...

Dywany

 

Dywan jest nierozłącznym elementem wystroju każdego wnętrza, a dopasowany stylistycznie do pomieszczenia, nadaje mu dodatkowych walorów estetycznych. Dywany w naszych domach pełnią kilka funkcji: dekorują przestrzeń, by nadać jej szyku, wygłuszają poprawiając akustykę wnętrza, wreszcie sprawiają, że nasz dom zyskuje więcej przytulności i… ciepła, bo dywan to świetna izolacja zwłaszcza w mroźne, zimowe dni.

Poniżej prezentujemy najważniejsze kategorie, podziały dla dywanów:

Podział ze względu na technikę produkcji:

 

Na wstępie kilka słów na temat samej konstrukcji dywanu. Klasycznie wykonany dywan posiada 3 główne elementy:

  • Wątek
  • Osnowa
  • Runo

Bawełna    Polipropylen

Wątek oraz Osnowa mogą być wykonane z materiałów naturalnych (bawełna, juta) a także z materiałów sztucznych (Polipropylen).

Runo może być wykonane według podziału na surowce (poniżej w tekście).

Mamy kilka technik wykonywania dywanów, krótki opis każdej z nich:

 

Ręcznie tkane:

Cały proces wykonania dywanu odbywa się ręcznie (również wykonanie samej nici do tkania dywanu). Dywany tkane ręcznie charakteryzują się wyjątkową trwałością o także niepowtarzalnym wzorem wykonania (trudno jest wykonać dwa identyczne dywany w tej technice). Technika ręcznego tkania jest czasochłonna a także obarczona dużym wysiłkiem fizycznym (jeden dywan jedwabny tkany jest przez kilka osób około 6 miesięcy).

Technikę ręcznego tkania wykorzystuje się przede wszystkim w wysoko gatunkowych dywanach (jedwabne, wełniane). Za kolebkę tej techniki uznaje się region zwany kiedyś Persją (dzisiaj tereny Iranu) stąd nazwa dla wysokogatunkowych dywanów- Dywany Perskie.

 

Ręcznie tuftowane:

Przy tej technice używane jest narzędzie mechaniczne (pistolet do tkania- Tufting gun, zdj.1) za pomocą którego operator wykonuje tkanie dywanu na wcześniej przygotowanym płótnie do tkania. Dywan wykonany w tej technice musi zostać podklejony dodatkową warstwą spodnią (najczęściej płótno bawełniane lub poliestrowe zdj.2).

 

Tufting gun
Zdj. 1

  

Płótno
Zdj. 2

  

Technikę tuftowania dywanów opanowali najlepiej specjaliści z „Państwa środka” a głównym surowcem przędzy (nici) do wykonania takich dywanów jest poliester a także akryl.

 

Maszynowo tkane:

W dzisiejszych czasach jest to najbardziej popularna technika tkania dywanów ze względu na koszty a także czas tkania dywanów. Dywany maszynowo tkane charakteryzują się różnego rodzaju strukturami tkania a także możliwością tkania nieskończenie wiele wzorów.

Przy tej technice jesteśmy w stanie określić najbardziej istotne parametry, tj.:

Technika tkania- Axminster - technika ta zabezpiecza dodatkowo runo, wątkiem, dywany wykonane tą techniką tkania są bardzo wytrzymałe na uszkodzenia mechaniczne. Drugą techniką tkania dywanów jest Wilton- gdzie runo tkane jest w rzędach, pasach. Najbardziej popularna technika tkania.

Gęstość tkania- określamy ją za pomocą parametru: punkty/m2. Przy dywanach niskiej jakości, gęstość tkania może wynosić już około 100000 punktów a dywany wysokiej jakości mają około 2 000 000 punktów.

Następnym parametrem jest wysokość runa, która wynosi od 2mm do 70mm (dywany Shaggy).

Ostatnim, ale równie ważnym parametrem jest waga właściwa dywanu, im dłuższe runo i więcej punktów w dywanie, tym waga będzie większa.

 

Maszyna
Maszyna do tkania dywanów

Dywany maszynowo tkane to domena firm pochodzących z Turcji, Egiptu a także Chin.

 

Podział dywanów ze względu na skład surowcowy

Jedwab: Najbardziej szlachetny surowiec naturalny do produkcji dywanów a zarazem najbardziej wytrzymały przy użytkowaniu.

Surowiec pochodzi z kokonów jedwabników, dlatego podaż tego surowca jest mocno ograniczona, co za tym idzie cena surowca jest bardzo wysoka.

Dywany jedwabne potrafią służyć swoim właścicielom przez kilkadziesiąt lat (dywan pokoleniowy). Runo jedwabne jest bardzo delikatne w dotyku, latem chłodne a zimą ciepłe. Włókna jedwabne delikatnie błyszczą przez co produkt wygląda bardzo elegancko. Dywan jedwabny odporny jest na wszelkiego rodzaju zabrudzenia, nie przyciąga kurzu i nie elektryzuje się. Produkcja takich dywanów odbywa się wyłącznie metodą ręczną a ilość punktów na m2 dywanu dochodzi do 2 mln. a stopień szczegółowości dywanu jest bardzo wysoki.

Kolebką dywanów jedwabnych jest Iran (dawna Persja). Poniżej prezentujemy przykładowe zdjęcia dywanów jedwabnych

 Dywan jedwabny 1   Dywan jedwabny 2

Wełna: Surowiec również naturalny pozyskiwany od zwierząt takie jak owce, lamy czy wielbłądy. Najbardziej szlachetną odmianą tego surowca jest wełna nowozelandzka, certyfikowana specjalnym logo oraz dokumentem jakości.

Dywany wełniane wyróżniają się niezrównaną miękkością, elastycznością oraz wytrzymałością. Ciężkie meble postawione na dywan wełniany nie uszkodzą struktury runa a dywan zachowa swoją świetność przez długi okres użytkowania.

Dywany wełniane mają cechę higroskopijności (chłonie wilgoć z pomieszczenia, w którym się znajduje a także oddaje ją, kiedy powietrze pomieszczenia jest suche) dzięki czemu dobrze wpływa na warunki panujące w domu.

Charakterystyczną cechą dywanów wełnianych jest jego pylenie w początkowej fazie użytkowania przez co bardzo łatwo jest odróżnić dywan wełniany od pozostałych.

Dywany wełniane dobrze zatrzymują kurz, dzięki czemu można łatwo odkurzyć dywan i cieszyć się czystym powietrzem w domu. Wełna posiada również niskie Ph a co za tym idzie jest słabym podłożem dla grzybów czy pleśni.

Kolejną bardzo ważną cechą dywanu wełnianego jest jego niepalność, dlatego dywany czy wykładziny wykonane z wełny są często spotykane w hotelach czy biurach, zachowując wymaganą certyfikację produktów użyteczności publicznej (szerzej o tym wątku w rozdziale, wykładzina kontraktowa – co to jest?).

Inną, ważną zaletą dywanów wełnianych jest jego dźwiękochłonność, dywan wełniany tłumi dźwięki 10 krotnie lepiej niż dywan wykonany ze sztucznego surowca, dlatego pomieszczenie z dywanem wełnianym jest cichsze, cieplejsze i bardziej przytulne. Charakterystyczne dla dywanów wełnianych są dobrze widoczne punkty na runie (poniższe zdjęcia pokazują ten efekt).

Dywan wełniany 1   Dywan wełniany 2

Dywany wełniane są wykonywane techniką ręczną a także maszynową a kolebką tego rodzaju dywanów jest również Iran, a także Indie.

 

Bawełna: to kolejny surowiec naturalny pozyskiwany z uprawy roślin o tej samej nazwie. Jest to najbardziej popularny, naturalny surowiec do produkcji dywanów, tkanin a najstarsze tkaniny bawełniane znaleziono w starożytnym Egipcie jak również w Meksyku (czasy Inków). Bawełna produkowana jest dzisiaj w ponad 80 krajach na świecie a głównymi producentami są Chiny oraz Indie.

Dywany bawełniane są miękkie w dotyku a także posiadają właściwości higroskopijne. Dzięki bardzo łatwej obróbce technicznej tego surowca, dywany bawełniane posiadają bardzo rozbudowaną gamę strukturalną: od płaskiego tkania (dywany Kilim), przez dywany strzyżone po dywany Shaggy (Kudłacz). Inną zaletą dywanów bawełnianych jest możliwość prania tych dywanów bez ryzyka utraty koloru czy miękkości. Bawełna bardzo dobrze przyjmuje kolor, dlatego możemy spotkać dywany z intensywną i różnorodną kolorystyką. Niestety, ale to również jest wada, ponieważ bawełna szybko również wchłania zabrudzenia. Dywany bawełniane uznawane są również za dywany delikatne i są słabo odporne na uszkodzenia mechaniczne. Głównym producentem dywanów bawełnianych obecnie są Indie, Chiny. Poniżej przykładowe zdjęcia dla dywanów bawełnianych:

 dywan bawełniany 1  dywan bawełniany 2

Sizal/Cocos: surowiec pozyskiwany z uprawy drzew Agawy a także Palm kokosowych. Włókna sizalowe pozyskiwane są z liści Agawy a włókno kokosowe z samych owoców. Charakterystyczną cechą dywanów sizalowych jest płaskotkanie (jedyna forma produkcji takich dywanów Zdj.3 i 4). Dywany kokosowe możemy spotkać również jako strzyżone runo (często spotykane w wycieraczkach, Zdj.5). Dywany sizalowo- kokosowe są twarde i szorstkie dzięki czemu świetnie nadają się do pomieszczeń zaraz za wejściem głównym i spełniają rolę wycieraczki 2 lub 3 strefy (więcej o strefach w rozdziale Wycieraczki). Dywany te nadadzą twojemu wnętrzu pięknego, naturalnego wyglądu. Dywany produkowane są w Indiach, Wietnamie.

 

Zdj.3
Zdj. 3
Zdj. 4
Zdj. 4
Zdj. 5
Zdj. 5

Juta/morska trawa/Hiacynt

Surowiec pozyskiwany jest z uprawy roślin a następnie proces suszenia nadaje ostateczną kolorystykę a także sprężystości włókien.

Dywany z juty bardzo łatwo się czyści, dlatego świetnie nadają się do pomieszczeń takich jak wiatrołap czy kuchnia. Nadają naturalny wygląd oraz ocieplają klimat pomieszczenia. Ze względu na relatywnie niskie koszty pozyskania tego surowca, dywany z juty, trawy morskiej czy hiacyntu są tanimi produktami dostępnymi dzisiaj praktycznie w każdym sklepie z dywanami. Największymi producentami dywanów jutowych, z trawy morskiej oraz Hiacyntu są Indie, Wietnam czy Chiny.

Włókna te również możemy spotkać w koszach ręcznie plecionych czy osłonach na doniczki.

 

włókna 1   włókna 2

 

Wiskoza- ostatni surowiec z grupy włókien naturalnych pozyskiwany z celulozy (pochodna obróbki drewna).

Dywany wiskozowe do złudzenia przypominają dywany jedwabne, również mają połyskliwe runo oraz wysoką liczbę punktów na m2 przez co wzory na takich dywanach są bardzo dokładne i szczegółowe. Włókno wiskozowe pyli się w początkowej fazie użytkowania. Jednak włókno wiskozowe nie jest tak wytrzymałe jak jedwab i ciężki mebel postawiony na dywan potrafi zniszczyć runo dywanu. Dywany wiskozowe nie tolerują wilgoci, mokrych plam powstałych przypadkowo.

 

Poliester: obecnie najbardziej popularny surowiec do tkania dywanów obok polipropylenu. Włókno poliestrowe jest wykonane wyłącznie ze związków chemicznych. Dywany poliestrowe możemy spotkać przede wszystkim jako dywany strzyżone. Łatwość barwienia tego surowca pozwala nam na wykonie praktycznie każdego koloru z palety barw. Przędzę poliestrową możemy również pokazać w kilku obliczach: jako proste połyskujące runo, przez skręcony włos po przypominający technikę BCF (schrink Poliester). Przędzę poliestrową również możemy łatwo obrabiać mechanicznie przez co dywany te możemy spotkać jako strzyżone mechanicznie (carving) oraz wzór zrobiony przez specjalny walec (ew. prasę), który wygniata zadany wzór na runie (moulded carpet Zdj. 7).  Przędza poliestrowa jest elastyczna przez co dywan świetnie znosi mocne użytkowanie i nie przyjmuje zabrudzeń tak łatwo jak dywan polipropylenowy.

Najbardziej popularnym dywanem poliestrowym ostatnich czasów, jest dywan Rabbit Zdj. 6, łudząco przypominający królicze futro. Największym producentem dywanów poliestrowych są Chiny.

 

 

Zdj.6           
Zdj. 6
 Zdj. 7
Zdj. 7

Akryl: Przędza akrylowa jest również sztucznym produktem naszych czasów. Ma przypominać do złudzenia runo wełniane, jeżeli chodzi o strukturę a także barwę. Dywany akrylowe jako jedyne ze sztucznych dywanów, pylą się w początkowej fazie użytkowania (podobnie jak wełna). Jest to świetna alternatywa dla dywanów wełnianych, ze względu na niższe koszty produkcji takiego dywanu. Dywany akrylowe również możemy strzyc mechanicznie (carving) przez co dywan nabiera 3 wymiarowego wyglądu a sama kolorystyka przędzy akrylowej jest bardziej bogata od tej naturalnej, wełnianej.

Głównym producentem dywanów akrylowych są Chiny.

 

Polipropylen: Najstarszy i najbardziej popularny, sztuczny surowiec do produkcji dywanów. Dywany polipropylenowe są wykonywane w każdej z możliwych technik tkania dywanów. Sama przędza łatwo przyjmuje kolor jednak nasycenie tych kolorów nie jest tak wysokie jak w przypadku włókna poliestrowego. Samo runo jest sztywne i odporne na uszkodzenia mechaniczne jednak, jeżeli runo zostanie uszkodzone (złamane) w naszym dywanie (ciężkie meble), bezpowrotnie dywan straci wygląd i sprężystość w tym miejscu. Dywany polipropylenowe dość łatwo się czyści a szczególna grupa tych dywanów może być użytkowana na zewnątrz (wykonana w 100% z przędzy polipropylenowej- wszystkie elementy) jako dywany zewnętrzne/ tarasowe. Ze względu na chropowatość samej struktury przędzy polipropylenowej, dywan dość łatwo przyjmuje zanieczyszczenia. Dywany polipropylenowe są wykonywane głównie techniką maszynową a sam koszt takiego dywanu jest relatywnie najniższy (ze wszystkich opisanych powyżej).

 

W obecnych czasach możemy również spotkać dywany wykonane z miękkiego polipropylenu (Soft Polypropylen) gdzie sama przędza została wzbogacona o dodatkowe elementy chemiczne które nadają delikatności i większej elastyczności runa polipropylenowego przez co ciężko odróżnić taki dywan od dywanu poliestrowego.

Głównymi producentami dywanów polipropylenowych są Turcja a także Egipt.

 

Podział dywanów ze względu na technologię tkania runa

Dywan płaskotkany (sznurkowy): Jak sama nazwa wskazuje, dywan ten posiada kombinację tkanych włókien (sznurków) na płasko, tworząc jedną powierzchnie. Dywany płaskotkane odznaczają się wysoką odpornością na uszkodzenia mechaniczne a sam wygląd dywanu praktycznie nie zmienia się przez długie lata użytkowania. Dzięki temu świetnie spisują się w wiatrołapach, kuchniach, gdzie natężenie ruchu oraz możliwość uszkodzenia mechanicznego jest wysokie. Dywany płaskotkane zyskują na nowo swoją popularność jako dywany zewnętrzne/ tarasowe (wykonane wyłącznie z 100% polipropylenu lub poliestru Zdj.8).

Dywany płaskotkane mogą również być produkowane z wełny i takie rozwiązanie jest często wykorzystywane w hotelach i biurach, ale również w domach (dywan Lana, Zdj.9).

 

Zdj. 8           
Zdj. 8
   Zdj. 9
Zdj. 9

Dywan BCF (Bulked Continuous Filament): Najprostszy w technice produkcji dywan z włókna polipropylenowego (od niedawna również z poliestrowego).

 Dywan najpierw tkany jest na maszynie a następnie runo poddawane jest obróbce termicznej dzięki czemu pojedyncze nitki skręcają się i zahaczają jedna o drugą, dzięki czemu powstaje jednolite runo (powierzchnia) dywanu, gdzie nie można dostrzec poszczególnych linii tkania.

Dywany BCF z polipropylenu uchodzą za wytrzymałe w użytkowaniu, nie przyciągają kurzu (antystatyczne) a kolorystyka i wzornictwo jest bogate. Dywany BCF są najtańszymi dywanami z rodziny dywanów polipropylenowych.

Dywan BDF 

Dywan Heat set: Dywany Heat set z polipropylenu są bardzo podobne w produkcji co dywany typu BCF, jednakże w tym przypadku łatwo jesteśmy w stanie zauważyć poszczególne pęczki (punkty) w których przędza wychodzi z osnowy. Dzięki obróbce termicznej, skręcone włókna prostują się i dywan wypełnia się runem na całej powierzchni stanowiąc jednolitą powierzchnie dywanu. W dywanach Heat Set możemy również zaobserwować pasy tkania przędzy, technika Wilton (Zdj.10). Tutaj musimy wspomnieć o niebagatelnej roli ilości punktów na m2 ponieważ najtańsze dywany Heat set posiadają około 200 000 punktów na m2 a najbardziej zaawansowane ponad milion punktów na metr kwadratowy powierzchni co czyni go jednym z najbardziej odpornych dywanów na użytkowanie i uszkodzenia mechaniczne a wzór dywanu może być bardzo szczegółowy.

Zdj. 10
Zdj. 10

Dywany heat set są również antystatyczne więc nie przyciągają kurzu a kolorystyka oraz wzornictwo zadowoli każdego klienta.

W przypadku dywanów heat set możemy spotkać również dywany carvingowane (ręcznie strzyżone) dzięki czemu dywan wygląda bardziej przestrzennie i bogato. Tutaj jednak wymagana jest odpowiednia wysokość runa oraz ilość punktów, żeby uzyskać oczekiwany, pozytywny efekt wykończenia dywanu.

Dywany Heat set są obecnie jednymi z najbardziej popularnych dywanów które możemy spotkać na rynku.

 

Dywan Heat set Frise: Dywany wykonane również z przędzy polipropylenowej. Początkowym procesem produkcji tego dywanu jest skręcenie dwóch nici wokół własnej osi, a następnie tak skręcona nić poddana jest obróbce termicznej w celu zachowania kształtu nici.

Tak przygotowaną przędzę wprowadzamy do procesu produkcji, a w końcowej fazie produkcji, dywan również poddawany jest obróbce termicznej dzięki czemu końcówki poszczególnych nici rozkręcają się, ale pozostała część nici jest skręcona.

 Dywan Heat set Fries 1 Dywan Heat set Fires 2

W tym przypadku wyraźnie widoczne są poszczególne nici, które stanowią poszczególne punkty w całości dywanu. Z boku dywanu widoczne jest skręcenie nici wokół własnej osi.

Dywany Heat set Frise również możemy poddać obróbce carvingu (strzyżenie ręczne) żeby nadać efekt 3D.

 

 Dywan strukturalny: Jest to dywan, w którym zauważalne są różne warstwy (poziomy dywanu). W tym przypadku są pomieszane różne techniki tkania dywanu: Płaskie tkanie, pętelka oraz runo strzyżone. Dzięki takiemu rozwiązaniu, dywan nabiera wyjątkowego charakteru oraz niepowtarzalnego wyglądu. Dywany strukturalne możemy wykonać względnie z każdym rodzajem przędzy, jednak najbardziej popularne są przędze poliestrowe a także polipropylenowe.

 Dywan Strukturalny

Dywan Strukturalny La Casa

Dywan strzyżony: Klasycznie wykonany dywan, gdzie cała powierzchnia runa posiada jedną wysokość, dzięki czemu uzyskujemy jednolitą powierzchnię a o atrakcyjności stanowi wzór oraz kolorystyka.

W ostatniej fazie produkcji dywanu strzyżonego, poszczególne elementy lub części dywanu są cięte, żeby uzyskać efekt przestrzenności dzięki czemu dywan wygląda bardziej atrakcyjnie.

 Dywan strzyżony

Dywan Shaggy (kudłacz): Dywany shaggy charakteryzują się zdecydowanie dłuższym runem, od 30 do 70mm. Tutaj mamy do czynienia z dowolnością struktury runa (włókna proste lub skręcone – Frise) a także surowcowej- od Polipropylenu, przez Poliester kończąc na wełnie. Dywany Shaggy charakteryzuję się miękkością runa ze względu na długość włosa co czyni go jednym z najbardziej komfortowych dywanów w obecnych czasach i dlatego duża rzesza klientów pokochała ten styl wykonania dywanów. Dywany Shaggy sprawdzą się przede wszystkim w sypialniach, pokojach dla dzieci, gdzie miękkość dywanu jest ważniejsza od cech użytkowych takich jak odporność na uszkodzenia mechaniczne itp.

 

Dywan shaggy 1 Dywan shaggy 2

CHARAKTERYSTYKA WYKŁADZIN PCV

Bardzo odporne na uszkodzenia i uniwersalne w zastosowaniu wykładziny PCV, są chętnie wykorzystywane zarówno w mieszkaniach, jak również biurach i obiektach użyteczności publicznej. Ich popularność wynika z trwałości, łatwości pielęgnacji, a także wysokiej estetyce, która umożliwia poprawienie wystroju i komfortu każdego pomieszczenia

 

Materiały stosowane do produkcji wykładzin PCV

  • PCV (polichlorek winylu) – produkt polimeryzacji chlorku winylu.
  • Plastyfikatory – substancje chemiczne dodawane celem zwiększenia elastyczności produktu
  • Wypełniacze – substancje stałe w postaci proszków dodawane do tworzyw sztucznych w celu zmiany ich właściwości np. twardości, plastyczności.
  • Pigmenty – stałe, trudno rozpuszczalne substancje chemiczne stosowane do barwienia wykładzin.

 

Podział wykładzin wg budowy

  • Jednorodne (z efektem smugowym lub chipsowym)
  • Niejednorodne (drukowane, walcowane, wielowarstwowe)


Wykładziny jednorodne

Z efektem smugowym - powstające w wyniku jednoczesnego rozciągania i zgniatania PCV z dodatkami barwników za pomocą specjalnych walców.
Z efektem chipsowym - do ich produkcji wykorzystuje się wielobarwne chipsy prasowane za pomocą pras wysokociśnieniowych i walców, w efekcie czego powstaje wykładzina jednorodna.


Wykładziny niejednorodne

Wykładziny PVC drukowane walcowane -
zbudowane są z dwóch warstw: walcowanego podkładu z nadrukowanym wzorem i przezroczystej folii.

Wykładziny PVC wielowarstwowe - składają się z kilku warstw. Są to co najmniej cztery warstwy: ścieralna, dekoracyjna, nośna i podkład.

Warstwa ścieralna (wierzchnia) – powłoka zabezpieczająca, bezpośrednio odpowiada za wytrzymałość wykładziny i odporność na ścieranie. Im większa jest grubość warstwy ścieralnej, tym wyższa wytrzymałość wykładziny .

Warstwa dekoracyjna – spienione PCV z nadrukowanym wzorem. Oferowane są wykładziny imitujące drewno, kafle, kamienie  lub prezentujące oryginalne wzory plastyczne, kolory itp.

Warstwa nośna – to warstwa stabilizująca wykładzinę, będąca jednocześnie warstwą nośną. Wykonywana jest najczęściej z włókna szklanego. Od niej uzależniona jest stabilność wymiarowa wykładziny.  

Podkład
– wykonywany jest ze spienionego PCV. Ma wpływ na komfort  użytkowania (elastyczność, sprężystość), na trwałość wymiarową oraz zdolność dopasowania się do podłoża. Warstwa ta wykonywana jest w dwóch technologiach jako:

  • Podkład mechaniczny – z uwagi na strukturę naczyń połączonych, jest bardzo wytrzymały, sprężysty i zachowuje elastyczność przez długi okres użytkowania wykładziny
  • Podkład chemiczny – daje wysoki komfort użytkowania, nie wchłania wilgoci.  

Ze względu na zamkniętą strukturę jest mniej odporny na duże odciążenia statyczne, np. nacisk.

 

CHARAKTERYSTYKA WYKŁADZIN DYWANOWYCH

Od wielu lat cieszą się ogromnym zainteresowaniem, ponieważ posiadają wiele zalet – wykładziny dywanowe są połączeniem piękna i funkcjonalności. Podstawową cechą tych wyrobów jest ich estetyczny wygląd, na który składa się różnorodność wzornictwa i kolorystyki. Oprócz tego są niezwykle wytrzymałe, w związku z czym można z nich korzystać wiele lat, a przy tym zapewniają ciepło i skutecznie tłumią hałas.

 

Legenda piktogramów / właściwości wykładzin dywanowych

Klasy użyteczności:

k1

Wykładziny dywanowe domowe najniższej klasy użyteczności do stosowania w pomieszczeniach o małym natężeniu ruchu np. poddasze.




k2

Wykładziny dywanowe domowe niskiej klasy użyteczności do stosowania w pomieszczeniach o małym natężeniu ruchu np. sypialnia, pokój gościnny.




k3

Wykładziny dywanowe domowe średniej klasy użyteczności do stosowania w pomieszczeniach o średnim natężeniu ruchu (poza salonem i korytarzem).




k4

Wykładziny dywanowe domowe wysokiej klasy użyteczności do stosowania w pomieszczeniach o większym natężeniu ruchu.            




k5

Wykładziny przeznaczone do obiektów użyteczności publicznej o niskim natężeniu ruchu.                                                             




k6

Wykładziny przeznaczone do obiektów użyteczności publicznej o średnim natężeniu ruchu.




 

 

Klasy trudnopalności:

k7


Klasyfikacja ogniowa Bfl-s1




k8


Klasyfikacja ogniowa Efl-s1




k9


Brak klasyfikacji ogniowa - Produkt nie badany.




 

Komfort użytkowania:

Od niskiego do bardzo wysokiego komfortu.

k10k10ak10bk10ck10d

 

Inne właściwości:

k11


Właściwości antypoślizgowe.




k12


Właściwości antystatyczne.




k13


Można stosować pod fotele na kółkach w pomieszczeniach użyteczności publicznej.




k14


Można stosować pod fotele na kółkach w pomieszczeniach domowych.




k15


Można stosować na schodach w pomieszczeniach użyteczności publicznej.




k16


Można stosować na schodach w pomieszczeniach domowych.




k17


Można stosować na ogrzewanie podłogowe.




k18


Posiada certyfikat CE: zgodność z normami UE.




 

 

Budowa wykładzin dywanowych

Wykładzina dywanowa składa się z : runa, pierwszego podkładu, warstwy łączącej oraz podkładu właściwego.

Runo – to odpowiednio tkane włókna. Splot wpływa na wygląd i jakość wykładzin.
Stosuje się włókna naturalne (wełna owcza) i włókna syntetyczne (poliamid, polipropylen, poliester).
Bardzo istotny jest ciężar runa czyli ilość i wysokość włókien / m2 powierzchni. Im większy ciężar runa tym wykładzina wyższej jakości.

Pierwszy podkład – tkanina nośna, w której umocowane jest runo, najczęściej polipropylen  (PP).

Warstwa łącząca – wzmocnienie umocowania runa , w tkaninie nośnej podklejona lateksem naturalnym (mleczko gumowe) lub syntetycznym  (wytwarzanym chemicznie). Nadaje produktowi stabilność wymiarów i usztywnia go.                                                                                                                       

Podkład właściwy – jest warstwą odpowiedzialną za sprężystość, komfort i trwałość wymiarową wykładziny, co jest istotne  przy instalowaniu na różnego rodzaju podłożach.

 


Podział wykładzin dywanowych według sposobu splatania runa

Pętelka – runo z poliamidu, polipropylenu lub wełny tworzy równe pętle różnej grubości o jednakowej wysokości. Wykładziny z poliamidu bardzo wytrzymałe na odkształcenia. Praktyczna wykładzina do wszystkich pomieszczeń.

Scroll  - mieszanina przeciętych i nie przeciętych pętli. Oprócz pętli pojedyncze włókna, co tworzy elegancką strukturę powierzchni. Dobre parametrami wytrzymałości i atrakcyjny wyglądem. Doskonała do pokoi dziennych, przedpokoi, korytarzy.

Cut & loop - przędza tworzy „wyspy” strzyżonej wykładziny (cut) oraz niskie pętle (loop) Sprawia wrażenie wypukłości i zapewnia bardzo atrakcyjny wygląd.

Saxony (wykładzina strzyżona) – ścięta masa włókna, lecz nie tak gęsta jak welur. Każde włókno jest kilkakrotnie skręcane, im więcej razy tym wyższa trwałość wykładziny, nie może mieć niskiej wagi runa przy stosunkowo długim włóknie. Specyficzny kształt grubych i wysokich włókien utrudnia przenikanie do wewnątrz brudu. Stosowana jest tam, gdzie ważna jest dekoracyjność, podwyższony komfort, miękkość oraz sprężystość wykładziny .

Welur – jest to gęsta, ścięta masa włókna. Pęki przędzy są gęsto upakowane  i tworzą luksusową powierzchnię o bardzo dobrych parametrach wytrzymałościowych. Polecana jest do pomieszczeń takich jak sypialnie, pokoje dzienne, pokoje dziecięce. Polecana głównie do sypialni.

 

 

Rodzaje podkładów

Juta – surowiec naturalny, daje dobrą przyczepność do podłoża. , zapewnia b. dobre właściwości użytkowe na podłogach z ogrzewaniem podłogowym.

Action Back (AB) – juta syntetyczna, gwarantuje wysoką stabilność wymiarową, bezwonny, odporny na butwienie , bakterie i wilgoć .

Gąbka – zapewnia najwyższy komfort, dobrą trwałość wymiarową, zwiększenie izolacji cieplnej i akustycznej. Runo na niej mniej się przygniata i łatwiej sprężynuje. Umożliwia montaż wykładziny bezpośrednio na twardym podłożu. Nie zalecana na podłogi lakierowane, panele podłogowe, deski i parkiety oraz  w pomieszczeniach z meblami na kółkach.       

Bitumin – przy produkcji płytek podłogowych. Zapewnia zwiększoną przyczepność do równych podłoży. Umożliwia trwałość układania luzem.

Guma kauczukowa (Sternfoam) – b. dobra trwałość wymiarów oraz zwiększona odporność na działanie wilgoci.

Ultratex –100 % (PP). Struktura  jak wykładziny igłowane. Sprawia, że wykładzina staje się świetnym izolatorem cieplnym i akustycznym . Można kłaść na podłogach lakierowanych.


Podstawowe właściwości włókien

 

PA - Poliamid

PP - Polipropylen

Wełna

Odporność na zużycie

Doskonała

Dostateczna

Dobra

Zdolność do czyszczenia

Dobra

Dobra

Dobra

Odporność na brud

Dobra

Dostateczna

Dobra

Odporność na plamienie

Dobra

Bardzo dobra

Dostateczna

Odporność statyczna

Dobra

Dobra

Dobra

Trudnopalność

Dobra

Dostateczna

Dobra

Światłotrwałość

Dobra

Dostateczna

Dobra


Układanie wykładzin dywanowych 

  • układanie luźne na powierzchni nie przekraczającej 20 m2
  • układanie na klej
  • układanie za pomocą taśm mikrorzepowych wykładzin na podłożu filcowym
PODZIAŁ WYCIERACZEK
Wycieraczki możemy podzielić na III różne strefy.
Dobranie odpowiedniej wycieraczki zagwarantuje, że wycieraczka w 100% spełni swoje zadanie.

 

Strefa 1

 

 

Strefa I

Przechwytywanie gruboziarnistego brudu (śnieg, błoto, wilgoć).
Stosowane materiały: guma, szczotka, maty gumowe.

 

 

 

 

 

Strefa 2

 

 

Strefa II

Stosowane wycieraczki przejściowe. Przechwytywanie brudu, oraz wilgoci. Stosowane wkłady: guma, szczotka, maty gumowe, tekstylne, ryps.

 

 

 

 

 Strefa 3 

 

Strefa III

 

Wycieraczki stosowane wewnątrz pomieszczenia. Przechwytywanie drobnoziarnistego brudu, kurzu, wchłanianie wilgoci. Stosowane wkłady: tekstylne, ryps, maty tekstylne.

 

MONTAŻ I CZYSZCZENIE SZTUCZNEJ TRAWY

Jak zamontować sztuczną trawę?

Oczyść podłoże

Na podłożu, na którym chcesz zamontować sztuczną trawę nie powinny znajdować się żadne kamienie, liście, gałęzie oraz inne resztki, które uniemożliwią idealnie gładkie rozłożenie trawy i scalenie jej z podłożem. Oczyść je przy pomocy miotły czy grabi.

Rozłóż trawę i dotnij na wymiar

Trawa powinna idealnie wypełniać przestrzeń, w której się znajdzie. Dlatego też po rozłożeniu trzeba starannie dociąć jej krawędzi, aby te nie wywijały się i nie fałdowały. Dobrym pomysłem jest mocowanie fragmentów do podłoża przy pomocy taśmy dwustronnej, a potem ściągnięcie i ewentualnie usunięcie resztek kleju.

Zastosuj taśmę na łączeniach

Taśma przyda się także na łączeniach. W miejscach, gdzie poszczególne fragmenty trawy łączą się, należy je do siebie maksymalnie przybliżyć i przykleić do podłoża w taki sposób, aby nie zostały szczeliny.

Dociąż sklejone fragmenty

Kiedy już dokładnie rozłożysz i przytniesz fragmenty sztucznego trawnika, pamiętaj o tym, aby odpowiednio go dociążyć. W tym celu zastosuj obciążniki w postaci worków z piaskiem, kamieni, a nawet mebli ogrodowych. Szczególnie skup się na miejscach łączeń, które pozostaw do zasklepienia nawet na 2 godziny. Do zamontowania trawy nie potrzebujesz specjalnych narzędzi. Wystarczy ostry nożyk, klej i obciążniki. Prace przebiegają szybko, gdy kupujesz już gotowy produkt na wymiar i tylko dopasowujesz go do układu trawnika czy kształtu tarasu. Na pewno będziesz zadowolony z efektu swoich prac, bo trawnik po zamocowaniu i przyklejeniu do podłoża na stałe będzie nieruchomy – odporny nawet na silny wiatr.

Jak czyścić sztuczną trawę?

Sztuczna trawa ma swój niepowtarzalny urok i w wielu przypadkach do złudzenia przypomina żywą darń. Jednak trzeba wiedzieć, że w przypadku tego produktu bardziej widoczne mogą być zabrudzenia, których nie usunie wiatr czy deszcz. Jeżeli doszło do zanieczyszczenia włókien i nie możesz tego dłużej ignorować – nie martw się! Przedstawiamy sposoby na szybkie i efektowne czyszczenie sztucznej trawy oraz jej pielęgnację, by jak najdłużej zachwycała pięknym wyglądem.

Czyszczenie sztucznej trawy:

Z kurzu

Jeżeli zanieczyszczenie trawnika to po prostu kurz czy osady ze spalin samochodowych lub kominów, to zazwyczaj wystarczy po prostu spłukać je ciepłą wodą, ewentualnie wodą z dodatkiem detergentu.

Z plam

Jeżeli problemem są plamy z jedzenia, napojów, czy ptasich odchodów, to trzeba usuwać je z większą uwagą. Sama woda nie wystarczy, szczególnie jeśli plamy widnieją na nawierzchni już jakiś czas i zdążyły do niej mocno przylgnąć. Wtedy rozsądne będzie zastosowanie wody z płynem lub koncentratem, i zaaplikowanie jej przy pomocy szmatki, mopa lub szczoteczki z miękkim włosiem. Gdy to nie pomoże, ze wsparciem może przyjść profesjonalna firma porządkowa.

Z resztek roślin

Spore szkody mogą też poczynić resztki roślin. To usunięcia liści czy chwastów ze sztucznej trawy zastosuj grabie z miękkimi końcówkami, sekator lub dmuchawę. Pojedynczych nieproszonych gości pozbędziesz się ręcznie.

Z odchodów zwierzęcych

Pozostawione na sztucznej trawie odchody zwierzęce wyglądają bardzo nieestetycznie i równie brzydko pachną. Trzeba pozbyć się ich szybko i skutecznie. Najlepiej umieścić w szczelnym woreczku, a resztki spłukać wodą. Gdy to za mało, aby wywabić odór, dobrze jest zastosować do przemycia wodę z mydłem lub octem.

Z gum do żucia

Przyklejona do podłoża guma do żucia to zawsze spory problem. Gdy zostanie rozdeptana to nie będzie innego sposobu jak obłożyć ją kostkami lody czy spryskać lodem w aerozolu. Wtedy uda się odkleić ją i usunąć prawie bez śladu.

Czy sztuczna trawa przepuszcza wodę?

Zastanawiasz się nad rozłożeniem sztucznej trawy wokół swojego domu? A może masz do zagospodarowania większy teren w miejscu publicznym czy wokół zakładu pracy? Zapewne w każdej sytuacji interesuje Cię to, czy sztuczna trawa wymaga czasochłonnej pielęgnacji. Na szczęście nie, również dlatego, że przepuszcza wodę, co jest ważne chociażby w kontekście braku uciążliwych kałuż czy podmywania budynków i elementów małej architektury.

W jaki sposób sztuczna trawa przepuszcza wodę?

Producenci sztucznych traw dbają o to, aby w podstawach produktów znalazły się niewielkie otwory. Mikropory sprawiają, że woda opadowa nie osiada na powierzchni darni, lecz jest z niej na bieżąco odprowadzana do podłoża. A co jeśli zgromadzi się w kałuże, co jest możliwe szczególnie po intensywnych czy długotrwałych deszczach? To żaden problem, bo podobnie, jak w przypadku żywej murawy, również tutaj zostanie odprowadzona. Być może będzie potrzebowała do tego nieco więcej czasu, ale efekt na pewno będzie zadowalający.

Montaż trawy istotny dla odprowadzania wody

Sam fakt, że trawa ma mikropory, przez które odprowadza wodę to jeszcze nie wszystko. Ważne jest też to, w jaki sposób zostanie zainstalowana. Zaleca się zachowanie odpowiedniego spadku, co znacznie ułatwi spływanie wody i osuszanie trawy. To szczególnie ważne w miejscach takich jak balkony i tarasy, które pod darnią mają nieprzepuszczalną warstwę z płytek ceramicznych czy kamienia. Woda będzie spływała pod warunkiem utrzymania spadku minimalnego na poziomie 2%. To spadek niemal nieodczuwalny dla człowieka w codziennej eksploatacji, lecz istotny dla walki z kałużami i wilgocią.

A co w trudniejszych sytuacjach?

Gdy trawa mocno nasiąknęła, a brak słońca i wiatru wydłuża okres jej schnięcia? Zwłaszcza na mniejszych obszarach można pomyśleć o jej zdemontowaniu, osuszeniu i ponownym rozwinięciu. Do osuszania warto zastosować profesjonalny osuszacz, który najszybciej i najdokładniej pozbawi Cię problemu. Ewentualnie rozwiesić trawę na balustradzie czy rozłożyć w nasłonecznionym miejscu.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl